Autoři
MgA. Matěj Görner a MgA. Barbora Nebeská


Projekt
Bára fotí. Matěj maluje. Od roku 2016 společně portrétují v Matějově ateliéru. Společně lapají okamžité nálady lidí, kteří mají odvahu se jim postavit před objektiv. Portrétování připomíná loupání cibule. Vrstva po vrstvě se odkrývá lidská osobnost, životní víra a světonázor. Lidé dostávají prostor, aby se předvedli, projevili, odhalili. A přitom se všichni tři — malíř, fotografka a model — dobře baví. Ty nejlepší kusy člověk ulová, když je to zábava.
Každý večer je docela jiný. Tak jako je jiný každý člověk.


Motto
"Každá generace chce zachytit lidské tělo. Po svém. Znova."

Pracovní postup
Autorům jde o to zachytit autentické lidské tělo. Jeden ateliér, jeden okamžik. Matěj ve svých kaligrafických malbách klade důraz na intenzitu tahů. Barbora rekonstruuje osobnost člověka skrze těkavé výrazy tváře a choulostivé detaily těla. Hlavními hrdiny časosběrného projektu jsou samotní modelové. Ti dostávají prostor, aby ukázali své hrdinství všedních dní a pověděli nám o své cestě, jak čelí svým životním výzvám.


Má projekt svůj přesah a poselství?
Člověk, každý z nás,  je součást světa, který společně utváříme. Každý máme své jedinečné poselství. Dvě hodiny portrétování je jako propůjčené jeviště, ve kterém vy jste publikum. Světelná komora fotoaparátu je jen nástroj. Veverčí chloupky štětce jsou jiný nástroj. To důležité je hluboko v nás. Naše lidství. Pokud se podaří tuto message doručit třeba i jen jednomu dalšímu člověku, náš svět bude tolerantnější a více naplněn soucitem. A soucit, pokud je upřímný, je tím nejlepším pojítkem, co nás drží pohromadě.


Něco navíc
Ambicí autorů je při portrétování dosáhnout co možná největší míru intimity a soukromí. To by bylo nemožné bez důvěry modela. Každé portrétování je provázeno dialogem všech tří lidí. Slova jsou třetí portrétní metoda, kterou Matěj s Bárou nahlížejí do lidského nitra. Matěj říká: "Všechny své starosti odkládám přede dveřmi ateliéru. Společný večer si chci užít a dobře se přitom bavit."

  
   
  
   
    
    
   
     
Back to Top